Alapfogalmak a SEO-ban: ezeket feltétlenül meg kell értened, mielőtt belevágsz!
A SEO fogalmak világa tele van titkos kódokkal és rejtélyes összefüggésekkel. Vajon mi a különbség a külső és belső források között? Mi az a relevancia és a nehézség, és mi alapján tehetjük külön kategóriába az egyes kulcsszavakat? Gyere, vessünk rá egy pillantást! Ezeket elengedhetetlen megértened ahhoz, hogy az oldalad előkelő helyezést érjen el, és magához vonzza a látogatókat.
A cikk időtartama: 8 perc
Szerző: Bánki Attila
Frissült: 2024.07.02.
A domain autoritás alapvető kifejezés a SEO fogalmak világában, amely azt mutatja meg, hogy egy adott domain (tehát egy meghatározott weboldal) mennyire megbízható és tekintélyes a keresőmotorok szemében, azaz mennyire szolgál értékes és hiteles forrásként a felhasználók számára. Néhány tényező, amelyek befolyásolják a domain autoritást:
- A weboldalra mutató külső hivatkozások (backlink-ek) száma és minősége. Minél több és minőségibb hivatkozás mutat egy weboldalra, annál nagyobb valószínűséggel rendelkezik magasabb domain autoritással.
- Az oldal tartalmának minősége és frissessége szintén lényeges a domain autoritás meghatározásában. A jó minőségű, releváns és rendszeresen frissített tartalom is növeli a domain hitelességét.
- A SEO szempontból optimalizált elemek, mint például a kulcsszavak és a metaadatok használata is befolyásolhatja a domain autoritást, ahogyan az oldalad sebessége és a felhasználói élmény minősége is. Ezért is olyan fontos, hogy az oldalad reszponzív és könnyen navigálható legyen!
Hol teremnek a kulcsszavak?
Ha a kulcsszavak eredetét kutatjuk, a SEO fogalmak közt megkülönböztethetünk külső és belső forrásokat. A külső kulcsszóforrások azok a webes felületek és platformok, ahol külső hivatkozásokra, azaz backlinkekre tehetsz szert. Ezek növelik az oldal hitelességét, így a rangsorolhatóságát is. Mindezeket könnyedék elsajátíthatod SEO képzésünkön.
- A backlinkek kicsit olyanok, mint amikor egy közös barát mesél rólad egy másik ismerősnek: minél megbízhatóbb az illető, annál jobb eséllyel adnak majd a szavára.Tehát minél több és minél jobb minőségű az oldaladra mutató backlink, annál hitelesebbnek fogják elkönyvelni a keresők, és annál jobb helyre rangsorolják a keresőmotorok.
- De vannak más külső források is: ilyen például a közösségi média, ahol az aktív jelenlét és tartalommegosztás a különböző platformokon (Facebook, X, Instagram stb.) segíthet a külső hivatkozások létrehozásában és az oldalad tartalmának terjesztésében is. Külső forrásként szolgálhatnak a versenytárs-elemzések és az olyan kulcsszókereső eszközök is, mint a SemRush.
- Ide tartoznak emellett a pozitív online értékelések és visszajelzések, például a Google My Business, a Yelp vagy más értékelési platformok, amelyek növelhetik az oldalad hitelességét és vonzerejét.
- Ezen felül a hatékony PR-tevékenységek és médiajelenlét (például sajtóközlemények, interjúk közzététele) segíthet abban, hogy minél hitelesebb portálok hivatkozzanak a te oldalra, növelve ezzel az oldalad domain autoritását.
De ne feledkezzünk el a belső forrásokról sem! Ezek inkább hasonlítanak a saját otthonod rejtett kincseire. Itt mindig kéznél van néhány kulcsszó a szekrény mélyén és a fiókokban.
Ezek a házadba rejtett kincsek segítenek a keresőmotoroknak rangsorolni az oldalad a keresési találatok közt. Ide tartozik a weboldal saját tartalma és struktúrája, ami segít a keresőmotorokat a releváns tartalmak azonosításában és indexelésében. A megfelelő kulcsszavak a tartalomban, az optimalizált URL-ek és a strukturált adatok mind-mind hozzájárulnak az oldalad helyezésének meghatározásához.
Relevancia és nehézség
A rangsorolás azt jelenti, hogy egy oldal milyen helyezést ér el a keresési találatok közt, amikor bizonyos kulcsszavakra keresünk. Ebben a “játékban” pedig minden kulcsszó más-más pontértékkel bír. De ezt vajon ki és mi alapján határozza meg?
Minden kulcsszó rangsorolása két fő tényezőtől függ: a kulcsszó relevanciájától és a nehézségétől (difficulty).
- A relevanciát növelheti, ha a kulcsszó sokat szerepel a címekben, bekezdésekben, metaleírásokban, címkékben és egyéb métaadatokban, így a keresőmotorok megérthetik, milyen területtel foglalkozik és milyen keresési szándékot elégít ki az oldalad.
- A kulcsszó nehézsége ezzel szemben meghatározza, mennyire versenyképes a keresőmotorokban való rangsorolás szempontjából. Minél több és erősebb oldal verseng egy adott kulcsszóért, annál magasabb lesz annak nehézségi szintje. A kulcsszavak nehézségét befolyásolja a versenytársak backlink profilja is. Ha sok erős hivatkozás mutat más oldalakra az adott kulcsszóval, akkor valószínűleg nagy nehézségű darabbal van dolgod.
A hosszúság is számít
A kulcsszavaknak több fajtája létezik, amelyeket a SEO fogalmak szempontjából is fontos megismerni. Az általános kulcsszavak például széles keresési szándékot tükröznek, és általában rövidebb, általánosan ismert kifejezések, például „autó”, „recept” vagy „utazás”.
Ezek a kulcsszavak jellemzően nagy forgalmat generálnak, mivel sok ember keres rájuk, azonban versenyteljesítményük is magas lehet. Az általános kulcsszó olyan, mint egy unalmas, hétköznapi ruhában flangáló szomszéd, aki mindenki számára ismert és elérhető, de nem feltétlenül hoz lázba senkit, ha feltűnik. Versenyteljesítménye azonban magas, mivel számos weboldalon találkozhatunk vele.
A longtail kulcsszavak specifikusabb keresési szándékot tükröznek és hosszabb, részletesebb kifejezések, például „használt Toyota Prius eladó Budapesten”. Inkább olyanok, mint egy reggeli kávé, amit mindenki egyedi ízlés szerint rendel. Például az „olcsó latte zabtejjel a XII. kerületben” – már sokkal specifikusabb, mintha a “kávé” és “Budapest” szavakra keresnénk, és pontosan meghatározza, mit is keres az illető.
Bár ezek a kulcsszavak általában kevésbé gyakoriak és kevesebb forgalmat generálnak, a versenyteljesítményük is jellemzően alacsonyabb, így könnyebb jó helyezést elérni velük a keresőmotorokban. A longtail kulcsszavak használata segíthet a speciális keresési szándékokra szabott tartalmak és oldalak létrehozásában.
A lokális kulcsszavak városok, régiók vagy más földrajzi helyszínek nevét tartalmazzák, például „fogorvos Budapest” vagy „pizzéria Los Angelesben”. Ezek a kulcsszavak a helyi keresőkben való megjelenést célozzák, és segíthetnek a környéken tartózkodó látogatókat eligazítani a helyi vállalkozások felé. Az ilyen lokális kulcsszavak használata különösen fontos lehet azok számára, akik a helyi piacra koncentrálnak.
A szezonális kulcsszavak időszakos keresési trendekhez kapcsolódnak. Ezek a kulcsszavak időszakosan növelhetik a forgalmat. Olyanok, mint egy vakáció előtti last minute ajánlat: csak egy bizonyos időszakban keresik őket aktívan, de amikor eljön az idő, mindenki hajlandó megszakítani a szokásos tevékenységeit, hogy felpattanjon rájuk. December elsejétől nagyot megy a “szaloncukor”, de a “gumimatrac bérlés” aligha fordul meg bárki fejében is.
Cimkék
Bánki Attila
Kategóriák
- Cikkek (36)
- Gondolataink (14)
- Home office (5)
- Humor (1)
- Infláció 2022 (1)
- Online Marketing Képzés (9)
- Smart HR (3)
- Tippek (9)
- Toborzás (1)
- Uncategorized (1)
- Válság (1)
- Vélemények (5)
- Webbyskill (4)