Karrierváltás magabiztosan – tippek a sikeres váltáshoz
A Webbyskill online marketing kurzusok résztvevői között szép számban akadnak karrierváltók. Sokan nehezen, hosszú bizonytalankodás után, bátortalanul léptek ki a biztonságos keretek közül. Azoknak, akik most hasonló cipőben járnak, ajánlunk egy képzést, ami segíthet, hogy gördülékenyebb legyen a váltás. Az 5 alkalmas csoport önismereti és coaching módszereket alkalmazva járja körbe a karrierváltás témáját.
Akik a csoportot vezetik: Szántó Zsófi, az egyik előadónk (pszichológus, reklámszakember, egyben karrierváltó, aki első kézből tud mesélni a tapasztalatairól) és Dr. Szabó-Bálint Brigitta (egyetemi adjunktus és karrier coach). Zsófi 13 év után vált reklámszakemberből pszichológussá, Brigi pedig az elméleti és gyakorlati oldalon szerzett széleskörű tapasztalatot. Olvass tovább, és tudd meg a velük készült interjúból, hogy mi hívta életre a csoportot, és mire számíthat az, aki részt vesz rajta.
A cikk időtartama: 6 perc
Az interjút készítette: Madarász Juli, virtassistant.hu
Mi motivált titeket, hogy karrierváltó workshopot tartsatok?
Brigi: Már egyetemen (PTE-KTK) is foglalkoztatott a karrierváltás témája, és a TDK dolgozatomat is ebből írtam. A lelkesedésem változatlan, több, mint 16 éve kutatom aktívan a területet. Oktatóként sok olyan hallgatóval találkoztam, akik nem tudták hogyan és merre menjenek tovább, 3 éve kezdtem el coachként is segíteni azokat, akik hozzám fordulnak.
Zsófi: akinek van gyermeke tudja, hogy az anyaságból visszatérni a munka világába sokszor nem zökkenőmentes. Mindig is érdekelt, hogyan és mikor optimális a váltás és bár a pszichológus diplomám már korábban megvolt, elkezdtem anyagilag és szakmai képzések terén is tudatosan készülni a váltásra. Ugyanakkor az is igaz, hogy sok félelem és bizonytalanság volt bennem. A kétségek évekre, sőt akár örökre elvehetik az ember motivációját, ezek leküzdésében szeretnék másoknak segíteni. Egy baráti beszélgetésünk során merült fel az ötlet, hogy csináljunk közösen egy csoportot, ahol másokkal is meg tudjuk osztani a tudásunkat és a tapasztalatainkat.
Kik a tipikus karrierváltók?
Zsófi: Azt vettük észre, hogy sokan alapvetően jól elboldogulnak az életben, mégis motiválatlanok. Az emberek az életük egy jelentős részét (általában heti 40 órát) a munkahelyükön töltik. Ezért érdemes olyan hivatást választani, amiben hosszú távon is boldogok tudunk lenni, ami fenntartható számunkra. A váltás életkortól függetlenül sokakat foglalkoztat.
Brigi: Vannak, akik friss diplomásként a szakmában eltöltött néhány év alatt döbbennek rá, hogy nincsenek jó helyen, sokszor érintettek a GYES-ről visszatérő anyukák, és a hosszú éveket végigdolgozó, motiválatlan, kiégett munkavállalók is. És sajnos vannak, akiket az élet kényszerít rá a váltásra, legyen szó akár egy betegségről, megváltozott családi körülményekről, költözésről, vagy szakmai ellehetetlenítésről. Az okok és a kihívások elég különbözőek, a váltással való megküzdési stratégiák, és a bennünk megtalálható gátakat feloldó erőforrások azonban hasonlóan működnek.
Van-e különbség a karrierváltás szempontjából nők és férfiak között?
Brigi: Cappelli – Bonet (2007) szerint a 90-es években már látványosan rövidült, hogy egy munkavállaló hány évet tölt egy adott munkahelyen, gyakoribbá váltak a munkahelyváltások. Ez a nőknél nem feltétlenül van így, mivel a nők a családalapítás után kevésbé mernek munkahelyet vagy akár szakmát váltani.
Zsófi: A váltás azonban édesanyaként sem lehetetlen, sőt sok példát láttam magam körül erre. Az egyik fontos dolog, hogy felkészüljünk az új szakma kihívásaira. Ehhez sokszor elengedhetetlen, hogy az ember képezze magát, akár több területen is. Hogy mennyit és mit kell tanulni, az sok mindentől függ: mennyire tér el az eredeti szakmától, mennyire igényel mély ismereteket az új terület és mennyi mindennel kell majd foglalkozni az új munkájában (pl. vállalkozók esetében tudjuk, hogy egyszerre több területen is otthon kell lenni).
Valóban nehéz felnőtt fejjel visszaülni az iskolapadba és tanulással tölteni a szabadidőt, főleg munka és család mellett, de ma már vannak olyan rugalmas képzések, amikkel ez egyszerűbben megoldható. Ilyenek például a Webbyskill online marketing képzések, amik online formában, egyénileg (de igény esetén segítséggel) az ember saját időbeosztásához igazodva bármikor feldolgozhatóak.
Mennyire tartjátok fontosnak az önismeret fejlesztését ahhoz, hogy ne égjen ki (újra) az ember?
Brigi: Az önismeret elengedhetetlen ahhoz, hogy valaki jól érezze magát a bőrében. Nemcsak a karrierünk elején fontos azzal foglalkozni, hogy mennyire való nekünk egy munka, és milyen érzés bejárni dolgozni, hanem érdemes ezeket a kérdéseket időnként felülvizsgálni.
Zsófi: Az öngondoskodásunknak része kellene hogy legyen, hogy időnként megvizsgáljuk jó helyen, jó úton haladunk-e karrierünk szempontjából, és ha nem, akkor elgondolkodjunk azon, hogy mi vezetett idáig, és mit tudunk tenni, hogy jobban érezzük magunkat. Ezzel még idejében megóvhatjuk magunkat a kiégéstől.
Hogyan segít az 5 alkalmas workshop?
Brigi: Az általunk kidolgozott módszer segít a csoporttagoknak, hogy megismerjék az erősségeiket, a motivációikat, felismerjék félelmeiket és gátjaikat, és rájönnek arra, mi kell (még) ahhoz, hogy képesek legyen váltani. A foglalkozásainkon döntő részben a karrierváltás lelki oldalával foglalkozunk, a csoporttagok biztatják egymást és idővel közösségre is lelhetnek.
Különféle coaching és önismereti feladatokat, játékokat végzünk. Lesznek egyéni, páros és kiscsoportos gyakorlatok, közösen is megtárgyalunk témákat, illetve egy munkafüzetet is adunk, amiben otthon elvégezhető gyakorlatokat is találnak a jelentkezők.
Zsófi: Az önismereti módszerek mellett a résztvevők közösségre is lelhetnek. Könnyebb olyan közegben megnyílni, ahol a tagok hasonló nehézségeken és felismeréseken mennek keresztül, ahol közös a motiváció és a résztvevők egymástól is tanulhatnak. A workshop után a csoporttagok sokkal tisztább képet kaphatnak arról, hogy hol tartanak a váltási folyamatban, mit kell tenniük annak érdekében, hogy tovább tudjanak lépni, és milyen konkrét cselekvésekre van szükségük.
Van-e valamilyen tanácsotok azoknak, akik érdekeltek a karrierváltás témájában?
Zsófi: Mindenképpen azt javasoljuk, hogy ne nyomják el magukban az érzéseket, foglalkozzanak a kérdéssel, akármi is lesz a végkimenet. A legegyszerűbb, ha elkezdenek olyanokkal beszélgetni, akik hasonlóan éreznek, vagy akiknek már sikerült a váltás.
Brigi: Az is fontos, hogy akit foglalkoztat a váltás gondolata, az utánanézzen a lehetőségeinek, több van mint hinné. Továbbá ne féljen kipróbálni a kérdéssel foglalkozó csoportokat, workshopokat. 🙂
Ha Te is úgy érzed, hogy itt az ideje változtatni, de nem tudod, hogy hogyan indulj el, a karrierváltó workshop lehet az első lépés, amit megtehetsz ebbe az irányba. Itt találod a workshop részleteit, és ha a képre kattintasz a jelentkezést. Ha pedig az online marketing irányába szeretnél továbbhaladni, akkor nézd meg a Webbyskill képzéseit!
Kategóriák
- Cikkek (36)
- Gondolataink (14)
- Home office (5)
- Humor (1)
- Infláció 2022 (1)
- Online Marketing Képzés (9)
- Smart HR (3)
- Tippek (9)
- Toborzás (1)
- Uncategorized (1)
- Válság (1)
- Vélemények (5)
- Webbyskill (4)